- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Uwagi i opinie
- Odsłon: 77
Do 22 lipca 2022 r. trwają konsultacje publiczne ram prawnych dotyczących roślin uzyskiwanych w drodze ukierunkowanej mutagenezy i cisgenezy oraz produktów spożywczych i paszowych otrzymanych z takich roślin. Podstawą inicjatywy są ustalenia z badania Komisji dotyczącego nowych technik genomowych.
Inicjatywa ma na celu utrzymanie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska, umożliwienie innowacji w systemie rolno-spożywczym oraz przyczynienie się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i strategii „od pola do stołu”
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Uwagi i opinie
- Odsłon: 95
Członkowie KB PAN popierają list KRASP, Rady Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PAN, AMU i środowiska naukowego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wycofania projektu Ustawy o Akademii Kopernikańskiej.
https://informacje.pan.pl/informacje/materialy-dla-prasy/3580-apel-srodowiska-naukowego-w-zwiazku-z-planami-utworzenia-akademii-kopernikanskiej
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Uwagi i opinie
- Odsłon: 130
Naczelna Rada Lekarska przyjęła w piątek, 8 kwietnia, stanowisko w sprawie terapii komórkowych.
https://nil.org.pl/aktualnosci/6009-stanowiska-podjete-przez-nrl-w-dniu-8-kwietnia-2022-r
Stanowisko to przyjmuje i aprobuje stanowisko zespołu ekspertów NRL ds. terapii komórkowych i komórek macierzystych, powołanego w maju ub. roku. Zespół przyjął na początku marca stanowisko, które poparła w.w. uchwała NRL, a które dostępne jest pod poniższym linkiem (także na stronie NIL).
https://nil.org.pl/aktualnosci/5996-terapie-komorkowe-sukcesy-i-zagrozenia
Znajduje się tam także informacja o konferencji, która odbyła się 31 marca. Obok przyjętego przez NRL stanowiska Zespołu NRL zamieszczone są tam także propozycje zaleceń dla komisji bioetycznych oraz informacji dla pacjentów.
Informacje o konferencji są także na stronie Gazety Lekarskiej - https://gazetalekarska.pl/?p=66701
Komitet Biotechnologii PAN od dawna zabierał głos w tej ważnej sprawie. Stanowisko Komitetu Biotechnologii z 9 września 2019 r., poparte kolejnymi uchwałami Komitetu z 2019, 2020 i 2021 roku, znajduje potwierdzenie w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Uwagi i opinie
- Odsłon: 735
Przywilejem i prawem konsumenta jest posiadanie informacji o produkcie i decydowanie o jego zakupie. Jednakże dane przedstawiane konsumentowi [zazwyczaj na opakowaniu] musza spełniać szereg zasadniczych kryteriów, takich jak wiarygodność, prostota i rzeczowość, co więcej powinny być poparte autorytetem zewnętrznym w stosunku do producenta. Kwestia znakowania produktów jako "wolne od GMO" jest szeroko dyskutowana nie tylko w Polsce. Doskonałą ilustracją wskazującą na złożoność standardów znakowania produktów jest artykuł opublikowany w Food Policy autorstwa: E. Castellaria, C. Soregarolia, T. J. Venusb i J. Wesselerc pt. „Food processor and retailer non-GMO standards in the US and EU and the driving role of regulations” (2018). Autorzy porównują standardy znakowania towarów non-GMO w UE i USA. W USA średnia sprzedaż produktów oznaczonych jako non-GMO wzrosła z 3 mld USD w 2012 r. do 11 mld USD w 2015 r. W 2017 r. w Austrii i Niemczech działało odpowiednio 55 i 266 firm, oferujących produkty non-GMO. W obydwu przypadkach zasadniczą cześć towarów znakowanych stanowiły produkty zwierzęce, takie jak sery, jajka i mleko. Warto zaznaczyć, że zarówno w USA jak i UE, produkty pochodzące od zwierząt skarmianych paszami GMO nie podlegają obowiązkowi znakowania.
Firmy stosują różnorodne metody mające na celu zainteresować konsumenta i wpłynąć na jego prawo wyboru. Jednocześnie konsument winien wiedzieć jaki jest koszt przedstawionej na produkcie informacji „wolne od GMO” oraz jakie są koszty związane z wiarygodnością takiego przekazu. Przykładowo Spółdzielnia Mleczarska Spomlek wprowadziła dodatek motywacyjny dla rolników, w kwocie 10 gr do litra mleka w skupie, jeśli przystąpią do programu NON GMO (Burda, 2017). W konsekwencji konsument zapłaci wyższą cenę za produkt w supermarkecie.
Agata Tyczewska i Ewa Woźniak
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Uwagi i opinie
- Odsłon: 1225
Eksperci europejskich akademii nauk zrzeszeni w ALLEA (European Federation of Academies of Sciences and Humanities) opracowali stanowisko, które powinno być pomocne w tworzeniu wizji i definiowaniu celów nowego programu ramowego FP9. Wnioski i rekomendacje dla Komisji Europejskiej oparto na analizie pozytywnych i negatywnych spostrzeżeń w programie Europa 2020. Poniżej przedstawiamy krótką notę prasową oraz linki do treści pełnych dokumentów:
A(LLEA) vision for the future of European research
Berlin, 12 July 2017 - An expert working group by the European Federation of Academies of Sciences and Humanities (ALLEA) released today the position paper Developing a Vision for Framework Programme 9 which evaluates and draws conclusions from the successes and shortcomings of Horizon 2020 and provides recommendations to the European Commission for the formulation of the successor framework programme for research and innovation.
Czytaj więcej: Stanowisko ALLEA ws. nowego programu ramowego FP9
- Wywiad z Prof. dr hab. Andrzejem K. Kononowiczem z Uniwersytetu Łódzkiego
- Stowarzyszenie All European Academies nie widzi potrzeby zmiany uregulowań prawnych dotyczących patentowania wynalazków otrzymanych technologią CRISPR-Cas
- The economic, social and environmental value of plant breeding in the European Union.
- Europejski Stowarzyszenie Akademii Nauk EASAC weryfikuje swoje rekomendacje dot. inżynierii genetycznej groźnych wirusów