- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 11
15.2.2023 r. opublikowane zostało
SPRAWOZDANIE KOMISJI
w sprawie doświadczeń państw członkowskich związanych z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie ograniczonego stosowania mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie w latach 2019–2021.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 198
Komitent Biotechnologii PAN opracował w postaci uchwały stanowisko w sprawie nieuprawionych terapii komórkowych i konieczności zmian legislacyjnych.
W głosowaniu jawnym prowadzonym online w dniach 16 i 17 lutego 2023 r. członkowie Komitetu Biotechnologii PAN w kadencji 2020-2023 w liczbie 39 osób (w skład KB PAN wchodzą 44 osoby, głosowało 39 osób) jednomyślnie potwierdzają zasadność i słuszność przedstawionego poniżej stanowiska.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 23
Serdecznie zapraszamy na II edycję konferencji EkoBioTox
organizowanej pod patronatem Komitetu Biotechnologii PAN
w dniach 19-21 kwietnia 2023 przez Katedrę Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii oraz Katedrę UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, firmę Tigret.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 65
Z przyjemnością informujemy, iż laureatką X edycji konkursu o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego dla młodego badacza za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2021 została
Pani dr inż. Karolina Jarzyniak
z Katedry Biochemii i Biotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Nagrodę przyznano za publikację
„Early stages of legume-rhizobia symbiosis are controlled by ABCG-mediated transport of active cytokinins”
opublikowaną w czasopiśmie Nature Plants w 2021 roku ature P lants, IF: 19,328, JCI percentile 99.81, której dr inż. Karolina Jarzyniak jest pierwszą autorką.
Zwycięska publikacja zawiera kompleksową analizę funkcjonalną jednego z transporterów ABCG, u modelowej rośliny bobowatej Medicago truncatula. Praca stanowi odpowiedź na pytanie w jaki sposób aktywne systemy transportu wpływają na proces symbiozy roślin z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Uzyskane wyniki pozwoliły na powiązanie białek ABCG z transportem cytokinin, hormonów roślinnych kluczowych w procesie formowania brodawek korzeniowych. Wykazano, iż brak analizowanego transportera skutkuje zaburzeniem odpowiedzi komórek korzenia na cytokininy, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci spadku liczby powstających brodawek korzeniowych, stanowiących swoiste ,,fabryki”, w których bakterie przekształcają azot atmosferyczny do formy przyswajalnej przez roślinę.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów naukowych!

- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 56
Warszawa, Listopad 2022 – Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Honoruje ona młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. W bieżącym roku odbyła się szósta edycja konkursu.
Kapituła nagrody AgroBioTop uhonorowała dr. Baranka za prace nad biologicznymi środkami owadobójczymi – bioinsektycydami. Naukowiec wykorzystuje właściwości nowych białek Cry i Vip, pozyskanych z bakterii Bacillus thuringiensis. Białka te wykazały bardzo wysoką aktywność wobec owadów, powodujących ogromne straty w uprawach w Europie i na świecie. W toku prac badawczych laureat wyselekcjonował cztery najbardziej aktywne białka, które posłużyły do opracowania biologicznych preparatów, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).
– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego – mówi prof. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop – Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.
Wspomniana baza służy do systematyzowania i analizy danych dotyczących aktywności środków biologicznych wobec różnych grup szkodników. Narzędzie powstało w odpowiedzi na rozproszenie danych w literaturze i trudności w analizowaniu takich informacji. Baza gromadzi zarówno wyniki uzyskane przez laureata, jak i dane wypracowane w światowych ośrodkach badawczych. Baza, z której korzystają zarówno środowiska akademickie, jak i podmioty gospodarcze wdrażające rozwiązania w zakresie biologicznej ochrony roślin, jest dostępna pod adresem http://www.combio.pl/toxitaxi/ .
– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer. Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu – mówi dr Jakub Baranek – Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję – tj. biologiczną ochronę roślin, ponieważ to domena niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.
Nagroda AgroBioTop, obok prestiżu, ma wymiar finansowy: 5 000 euro. Jej fundatorem jest firma Bayer.
– Gratuluję dr. Jakubowi Barankowi zwycięstwa w konkursie AgroBioTop. Potencjał środków biologicznych, rozwijanych przez laureta, ma ogromne znaczenie dla rolnictwa zrównoważonego – mówi Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji – Potencjał ten jest powszechnie doceniany - również przez firmę Bayer, która przyspiesza rozwój produktów biologicznych dla rolnictwa. W październiku sfinalizowaliśmy transakcję z Ginkgo Bioworks w celu opracowywania rozwiązań biologicznych w obszarach takich, jak ochrona upraw nowej generacji, optymalizacja azotu, sekwestracja węgla.
Podziękować dr. Jakubowi Barankowi, jak również innym naukowcom, za wkład do poprawy życia można w ramach akcji #ThankYouScience. W listopadzie firma Bayer, wzorem ostatnich lat, zaprasza do dzielenia się wdzięcznością dla nauki. Wystarczy w swoim kanale społecznościowym (lub kanałach Bayer) napisać krótkie uzasadnienie z przykładem dowodzącym w jaki sposób nauka zmienia nasze codzienne życie. Dodając hasztag #ThankYouScience przyłączymy się do fali podziękowań naukowcom za ich pasję i odwagę myślenia.
O firmie Bayer
Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na obszarach nauk Life Sciences, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom i planecie poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Bayer angażuje się w zrównoważony rozwój i wywieranie pozytywnego wpływu poprzez swoją działalność. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2021 Grupa zatrudniała około 100 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 44,1 mld euro. Wydatki na badania i rozwój – przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych – wyniosły 5,3 mld euro. Więcej informacji na stronie internetowej www.bayer.com.