- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 24
Serdecznie zapraszamy na konferencję Green Deal Biotechnology, która odbędzie się w Poznaiu 6-8 listopada 2023.
Miło nam poinformaować, że KB PAN podjął decyzję o patronacie tej konferencji.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 30
15.2.2023 r. opublikowane zostało
SPRAWOZDANIE KOMISJI
w sprawie doświadczeń państw członkowskich związanych z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie ograniczonego stosowania mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie w latach 2019–2021.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 221
Komitent Biotechnologii PAN opracował w postaci uchwały stanowisko w sprawie nieuprawionych terapii komórkowych i konieczności zmian legislacyjnych.
W głosowaniu jawnym prowadzonym online w dniach 16 i 17 lutego 2023 r. członkowie Komitetu Biotechnologii PAN w kadencji 2020-2023 w liczbie 39 osób (w skład KB PAN wchodzą 44 osoby, głosowało 39 osób) jednomyślnie potwierdzają zasadność i słuszność przedstawionego poniżej stanowiska.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 45
Serdecznie zapraszamy na II edycję konferencji EkoBioTox
organizowanej pod patronatem Komitetu Biotechnologii PAN
w dniach 19-21 kwietnia 2023 przez Katedrę Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii oraz Katedrę UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, firmę Tigret.
- Szczegóły
- Autor: Redaktor Strony Komitetu
- Kategoria: Aktualności i wydarzenia
- Odsłon: 111
Z przyjemnością informujemy, iż laureatką X edycji konkursu o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego dla młodego badacza za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2021 została
Pani dr inż. Karolina Jarzyniak
z Katedry Biochemii i Biotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Nagrodę przyznano za publikację
„Early stages of legume-rhizobia symbiosis are controlled by ABCG-mediated transport of active cytokinins”
opublikowaną w czasopiśmie Nature Plants w 2021 roku ature P lants, IF: 19,328, JCI percentile 99.81, której dr inż. Karolina Jarzyniak jest pierwszą autorką.
Zwycięska publikacja zawiera kompleksową analizę funkcjonalną jednego z transporterów ABCG, u modelowej rośliny bobowatej Medicago truncatula. Praca stanowi odpowiedź na pytanie w jaki sposób aktywne systemy transportu wpływają na proces symbiozy roślin z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Uzyskane wyniki pozwoliły na powiązanie białek ABCG z transportem cytokinin, hormonów roślinnych kluczowych w procesie formowania brodawek korzeniowych. Wykazano, iż brak analizowanego transportera skutkuje zaburzeniem odpowiedzi komórek korzenia na cytokininy, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci spadku liczby powstających brodawek korzeniowych, stanowiących swoiste ,,fabryki”, w których bakterie przekształcają azot atmosferyczny do formy przyswajalnej przez roślinę.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów naukowych!