Komitet Biotechnologii

Wybierz swój język

  • Polski (PL)
  • English (United Kingdom)
  • O Komitecie
  • AKTUALNOŚCI
  • NAGRODA Komitetu Biotechnologii PAN imienia Profesora Wacława Szybalskiego
  • NAGRODA AgroBioTop
  • Członkowie Komitetu Biotechnologii
    • Archiwum
  • Sekcje Komitetu Biotechnologii
    • Analiza instrumentalna
    • Biogospodarka
    • Biotechnologia medyczna i etyka
    • Biotechnologia roślin
    • Biotechnologia środowiskowa
    • Biotechnologiczne Wykorzystanie Mikroorganizmów
  • Ośrodki biotechnologiczne w Polsce - MAPA POLSKIEJ BIOTECHNOLOGII
  • Działania KB PAN
  • Akty prawne
  • Uwagi i opinie
  • FAQs
  • Inne strony związane z biotechnologią
  • kwartalnik "BioTechnologia"
  • Kontakt
  • "BioTechnologia" quarterly magazine

Sprawozdanie w sprawie doświadczeń państw członkowskich związanych z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie ograniczonego stosowania GMM w latach 2019–2021

Szczegóły
Autor: Redaktor Strony Komitetu
Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Opublikowano: 02 marzec 2023
Odsłon: 11

15.2.2023 r. opublikowane zostało

SPRAWOZDANIE KOMISJI
w sprawie doświadczeń państw członkowskich związanych z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie ograniczonego stosowania mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie w latach 2019–2021.

 

Uchwała Komitetu Biotechnologii PAN w sprawie nieuprawionych terapii komórkowych i konieczności zmian legislacyjnych

Szczegóły
Autor: Redaktor Strony Komitetu
Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Opublikowano: 28 luty 2023
Odsłon: 198

Komitent Biotechnologii PAN opracował w postaci uchwały stanowisko w sprawie nieuprawionych terapii komórkowych i konieczności zmian legislacyjnych.

W głosowaniu jawnym prowadzonym online w dniach 16 i 17 lutego 2023 r. członkowie Komitetu Biotechnologii PAN w kadencji 2020-2023 w liczbie 39 osób (w skład KB PAN wchodzą 44 osoby, głosowało 39 osób) jednomyślnie potwierdzają zasadność i słuszność przedstawionego poniżej stanowiska.

Uchwała w załączniku

Uchwala KB PAN

I konferencja naukowa EkoBioTox „Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów środowiskowych w dobie antropocenu i zmiany klimatu od skali molekularnej do krajobrazowej”

Szczegóły
Autor: Redaktor Strony Komitetu
Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Opublikowano: 10 styczeń 2023
Odsłon: 23

Serdecznie zapraszamy na II edycję konferencji EkoBioTox

"Znaczenie ekotoksykologii, bioindykacji, biodegradacji w identyfikacji i rozwiązywaniu problemów środowiskowych w dobie antropocenu i zmiany klimatu od skali molekularnej do krajobrazowe”

organizowanej pod patronatem Komitetu Biotechnologii PAN

w dniach 19-21 kwietnia 2023 przez Katedrę Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii oraz Katedrę UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii PAN w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, firmę Tigret. 

 

EkoBioTox2023

 

Nagroda KB PAN im. prof. Wacława Szybalskiego w roku 2022 za najlepszą pracę opublikowaną w 2021 roku dla Karoliny Jarzyniak

Szczegóły
Autor: Redaktor Strony Komitetu
Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Opublikowano: 06 styczeń 2023
Odsłon: 65

Z przyjemnością informujemy, iż laureatką X edycji konkursu o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego dla młodego badacza za najlepszą pracę naukową opublikowaną w roku 2021 została

Pani dr inż. Karolina Jarzyniak

z Katedry Biochemii i Biotechnologii, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Nagrodę przyznano za publikację

„Early stages of legume-rhizobia symbiosis are controlled by ABCG-mediated transport of active cytokinins”

opublikowaną w czasopiśmie Nature Plants w 2021 roku ature P lants, IF: 19,328, JCI percentile 99.81, której dr inż. Karolina Jarzyniak jest pierwszą autorką.

Zwycięska  publikacja zawiera kompleksową analizę funkcjonalną jednego z transporterów ABCG, u modelowej rośliny bobowatej Medicago truncatula. Praca stanowi odpowiedź na pytanie w jaki sposób aktywne systemy transportu wpływają na proces symbiozy roślin z bakteriami wiążącymi azot atmosferyczny. Uzyskane wyniki pozwoliły na powiązanie białek ABCG z transportem cytokinin, hormonów roślinnych kluczowych w procesie formowania brodawek korzeniowych. Wykazano, iż brak analizowanego transportera skutkuje zaburzeniem odpowiedzi komórek korzenia na cytokininy, co pociąga za sobą konsekwencje w postaci spadku liczby powstających brodawek korzeniowych, stanowiących swoiste ,,fabryki”, w których bakterie przekształcają azot atmosferyczny do formy przyswajalnej przez roślinę.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów naukowych!

prof. T.Twardowski i dr J.Baranek

Nagroda AgroBioTop dla dr Jakuba Baranka

Szczegóły
Autor: Redaktor Strony Komitetu
Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Opublikowano: 01 grudzień 2022
Odsłon: 56

Warszawa, Listopad  2022 – Dr Jakub Baranek z Zakładu Mikrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został laureatem prestiżowej nagrody naukowej AgroBioTop, przyznawanej przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Honoruje ona młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. W bieżącym roku odbyła się szósta edycja konkursu.

G7A5045 edited

 

Kapituła nagrody AgroBioTop uhonorowała dr. Baranka za prace nad biologicznymi środkami owadobójczymi – bioinsektycydami. Naukowiec wykorzystuje właściwości nowych białek Cry i Vip, pozyskanych z bakterii Bacillus thuringiensis. Białka te wykazały bardzo wysoką aktywność wobec owadów, powodujących ogromne straty w uprawach w Europie i na świecie. W toku prac badawczych laureat wyselekcjonował cztery najbardziej aktywne białka, które posłużyły do opracowania biologicznych preparatów, skutecznych wobec szkodników jabłoni (owocówka jabłkóweczka), zbóż i warzyw (światłówka naziemnica) oraz borów sosnowych (barczatka sosnówka).

 

 G7A5052 edited

 

– To biotechnologiczne osiągnięcie ma duży potencjał wdrożeniowy i jest zgodne z założeniami rolnictwa zrównoważonego – mówi prof. Tomasz Twardowski, przewodniczący kapituły konkursu AgroBioTop – Osiągnięciem autora jest także stworzenie bazy danych dostępnych informacji o toksynach Cry i Vip, co może ułatwić dobór odpowiednich komponentów do zwalczania różnych gatunków szkodników.

 

 G7A5043 edited

 

Wspomniana baza służy do systematyzowania i analizy danych dotyczących aktywności środków biologicznych wobec różnych grup szkodników. Narzędzie powstało w odpowiedzi na rozproszenie danych w literaturze i trudności w analizowaniu takich informacji. Baza gromadzi zarówno wyniki uzyskane przez laureata, jak i dane wypracowane w światowych ośrodkach badawczych. Baza, z której korzystają zarówno środowiska akademickie, jak i podmioty gospodarcze wdrażające rozwiązania w zakresie biologicznej ochrony roślin, jest dostępna pod adresem http://www.combio.pl/toxitaxi/ .

– To wielka satysfakcja, że moje wysiłki badawcze zostały docenione przez Komitet Biotechnologii PAN i firmę Bayer. Idea konkursu AgroBioTop jest mi bardzo bliska, bo choć podstawowym zadaniem nauki jest wyjaśnianie zjawisk zachodzących w przyrodzie, to w dużej mierze nowe odkrycia powinny mieć charakter aplikacyjny i służyć społeczeństwu – mówi dr Jakub Baranek – Bardzo się cieszę, że zwycięstwo w konkursie pozwoli propagować tematykę badawczą, którą się zajmuję – tj. biologiczną ochronę roślin, ponieważ to domena niezwykle istotna w rozwoju rolnictwa zrównoważonego i produkcji żywności dla rosnącej populacji ludzi na świecie.

Nagroda AgroBioTop, obok prestiżu, ma wymiar finansowy: 5 000 euro. Jej fundatorem jest firma Bayer.

– Gratuluję dr. Jakubowi Barankowi zwycięstwa w konkursie AgroBioTop. Potencjał środków biologicznych, rozwijanych przez laureta, ma ogromne znaczenie dla rolnictwa zrównoważonego – mówi Antoine Bernet, szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji – Potencjał ten jest powszechnie doceniany - również przez firmę Bayer, która przyspiesza rozwój produktów biologicznych dla rolnictwa. W październiku sfinalizowaliśmy transakcję z Ginkgo Bioworks w celu opracowywania rozwiązań biologicznych w obszarach takich, jak ochrona upraw nowej generacji, optymalizacja azotu, sekwestracja węgla.

Podziękować dr. Jakubowi Barankowi, jak również innym naukowcom, za wkład do poprawy życia można w ramach akcji #ThankYouScience. W listopadzie firma Bayer, wzorem ostatnich lat, zaprasza do dzielenia się wdzięcznością dla nauki. Wystarczy w swoim kanale społecznościowym (lub kanałach Bayer) napisać krótkie uzasadnienie z przykładem dowodzącym w jaki sposób nauka zmienia nasze codzienne życie. Dodając hasztag #ThankYouScience przyłączymy się do fali podziękowań naukowcom za ich pasję i odwagę myślenia.

O firmie Bayer

Firma Bayer to międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność skupia się na obszarach nauk Life Sciences, jakimi są ochrona zdrowia i produkcja żywności. Jej produkty i usługi mają na celu przyniesienie korzyści ludziom i planecie poprzez wspieranie wysiłków zmierzających do przezwyciężenia głównych wyzwań związanych z rosnącą i starzejącą się populacją globalną. Bayer angażuje się w zrównoważony rozwój i wywieranie pozytywnego wpływu poprzez swoją działalność. Jednocześnie Grupa dąży do poprawy rentowności i tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Marka Bayer oznacza zaufanie, niezawodność i jakość na całym świecie. W roku podatkowym 2021 Grupa zatrudniała około 100 000 osób, a wartość jej sprzedaży wyniosła 44,1 mld euro. Wydatki na badania i rozwój – przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych – wyniosły 5,3 mld euro. Więcej informacji na stronie internetowej www.bayer.com.

  1. Profesor Józef Dulak został wybrany do Academia Europea
  2. 8th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH
  3. Prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk otrzymała medal uznania Rady Miasta Gdańska
  4. 1st Polish Yeast Conference, Rzeszow, June 22-24, 2022

Podkategorie

Strona 1 z 35

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Start

Do góry

Copyright © 2023 .:: Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk ::.