Prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński z Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, Laboratorium Chemii Biomedycznej "Neolek", zamierza powołać pod auspicjami PAN Interdyscyplinarny Zespół ds. Rozwiązywania  Problemów Chorób Odkleszczowych.

W założeniu interdyscyplinarny zespół byłby panelem służącym  koordynacji  badań i przedsięwzięć. Chodzi o  uzyskanie efektu synergii, by poprzez wzajemne konsultacje  doprowadzić do maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego na osiągnięcie celu: rozwiązania problemów wywoływanych przez kleszcze. W tej inicjatywie znajdą również miejsce  partnerzy  społeczni jak na  przykład Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę. Ponizej list Profesora Boratyńskiego:

Prof. dr hab. inż. Janusz Boratyński                                                      9 marca 2017r
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej
Laboratorium Chemii Biomedycznej „Neolek”


Interdyscyplinarny Zespół ds. Rozwiązywania  Problemów Chorób Odkleszczowych
Wprowadzenie
Badania nad  chorobami odkleszczowymi to ważny problem społeczny, medyczny, naukowy i gospodarczy. Od odkrycia  bakterii Borrelia burgdorferi patogenu wywołującego chorobę upłynęło niespełna  ponad 30 lat. Borrelia to jednak  nie  jedyny patogen przenoszony przez kleszcze.
W 2011 r. na obszarach Dolnego Śląska blisko 40% samic kleszczy było zainfekowanych borrelią. W województwie śląskim w 2005 r. zarejestrowano ok. 500 przypadków boreliozy, obecnie  liczba zakażeń wzrosła 4-5 krotnie. W 2015 r. odnotowano w Polsce  13625 przypadków choroby a w roku 2016 aż 21220  przypadków.
W założeniu interdyscyplinarny zespół byłby panelem służącym  koordynacji  badań i przedsięwzięć. Chodzi o  uzyskanie efektu synergii, by poprzez wzajemne konsultacje  doprowadzić do maksymalnego skrócenia czasu potrzebnego na osiągnięcie celu: rozwiązania problemów wywoływanych przez kleszcze. W tej inicjatywie znajdą również miejsce  partnerzy  społeczni jak na  przykład Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę.
Przykładowe  zadania objęłyby między innymi badania nad biologią kleszczy,……..stworzenie  doustnych szczepionek celem powstrzymania  łańcucha zakażeń  w naturalnym środowisku dzikich zwierząt….  badania i ograniczenie  populacji gryzoni na miejskich terenach rekreacyjnych…badania immunologiczne……prace nad  wiarygodnymi testami diagnostycznymi……
W innej skali i na innym  „modelu” odniesiono już spektakularny sukces. Rozwiązano problem wścieklizny stosując od 1993r. szczepienie doustne  lisów.  Liczba  zakażeń u lisów spadła po 8 latach  z 2079  do 8 przypadków wścieklizny a w  kraju są regiony w których nie  odnotowuje się przypadków choroby.  

Finansowanie:
Praca interdyscyplinarnego Zespołu wymaga oczywiście finansowania na odpowiednim poziomie. W przypadku zaproponowanej tematyki widzę kilka problemów, ale zdecydowanie przeważają pozytywy.
Projekt z pewnością będzie miał charakter wieloletni. W naszej strefie klimatycznej okres rozwoju kleszcza sięga 3 lat. Do tego dochodzi czas oczekiwania na opóźnione efekty podejmowanych działań. Będziemy oczywiście startować w konkursach o granty krajowe i z Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że tematyka badań i ich faktyczny wpływ na zdrowie społeczeństwa będzie wywoływał pozytywny rezonans, tak u decydentów, jak i w otoczeniu medialno-społecznym. Z pewnością także u prywatnych donatorów – czy to firm, czy osób prywatnych. Reasumując jestem przekonany, że finanse nie powinny stanowić problemu, choć z pewnością w pierwszej fazie ich pozyskanie będą wymagać determinacji i profesjonalnych działań zespołu.
Chciałbym,  aby  działania  były realizowane pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Komitety Naukowe  skupiają   wybitnych  uczonych z  uczelni i instytutów. Patronat PAN sprawi, że   zespołowi  przypisywana będzie cecha uniwersalności.
Niniejszy  list jest zaproszeniem do podjęcia zintegrowanych działań w tej tematyce.
Kontakt:
Będę wielce zobowiązany za  przesłanie  niniejszego materiału do  osób potencjalnie  zainteresowanych inicjatywą.
Zainteresowanych Państwa proszę o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wiosną odbyłoby się pierwsze spotkanie  zespołu.
Z poważaniem
Janusz Boratyński

PS.
Jestem kierownikiem laboratorium Chemii Biomedycznej „Neolek”. Laboratorium w ubiegłym roku uzyskało certyfikat GLP.