Sekcje Komitetu Biotechnologii

  • Sekcja Biogospodarki
  • Sekcja Analizy Instrumentalnej
  • Sekcja Biotechnologii Medycznej i Etyki
  • Sekcja Biotechnologicznego Wykorzystania Mikroorganizmów
  • Sekcja Biotechnologii Roślin
  • Sekcja Nowe BioTechnologie
  • Sekcja Biotechnologii Środowiskowej

Sekcja Analizy Instrumentalnej

Sekcja analizy instrumentalnej koncentruje się na metodach instrumentalnych i technikach pomiarowych mających zastosowanie w analizie bioproduktów a także na opracowywaniu nowych metod pomiarowych w oparciu o biotechnologie, w tym na biosensorach.

Członkowie Sekcji Analizy Instrumentalnej

Sekcja Biogospodarki

Za strategiczne tematy badań naukowych i prac rozwojowych zmierzającym do rozwoju biotechnologii przemysłowej w najbliższych latach uznano:

  1. Unikatowe i ulepszone biokatalizatory, metabolity i mikroorganizmy nowej generacji jako niezbędne narzędzia w bioprocesach.
  2. Produkcja biomateriałów i polimerów biodegradowalnych.
  3. Zintegrowane biorafinerie – bioprocesy dla nowej generacji biopaliw ciekłych i gazowych oraz odzysku składników o wartości dodanej z produktów ubocznych i odpadów oraz metody biotechnologii przemysłowej dla zrównoważonego rozwoju.

Celem poszczególnych tematów jest:

Ad 1) Wykorzystanie metod współczesnych nauk biologicznych w celu otrzymania nowych preparatów enzymatycznych oraz szczepów drobnoustrojów do wytwarzania różnorodnych produktów. Szczegółowe zadania obejmują m.in. otrzymywanie czystych enancjomerów dla przemysłu farmaceutycznego, produkcję składników żywności funkcjonalnej; wytwarzanie tanich i łatwych w obsłudze biosensorów do wykorzystania w diagnostyce żywności i ochronie środowiska oraz opracowanie nowych technologii ochrony środowisk.

Ad 2) Opracowanie nowych technik wytwarzania biomateriałów oraz udoskonalenie technik obecnie wykorzystywanych. W szczególności chodzi tu o produkcję kwasu mlekowego i jego polimerów a także mikrobiologiczne wytwarzanie innych polihydroksykwasów, intensyfikację mikrobiologicznego wytwarzania celulozy i zastosowań mikrobiologicznej celuloz w medycyno raz otrzymywanie nowych materiałów z chitozanu i jego pochodnych oraz z pochodnych skrobi.

Ad 3) Opracowanie i wykorzystanie w praktyce kompleksowych technologii mikrobio-logicznych do przetwarzania surowców roślinnych oraz odpadowych z przemysłu rolno-spożywczego do wytwarzania energii oraz półproduktów do dalszego przerobu dla przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, chemii gospodarczej i pokrewnych. Za najważniejsze zadania w tym obszarze uznano: udoskonalenia enzymatycznej hydrolizy surowców celulozowych, pozyskanie nowych drobnoustrojów do fermentacji hydrolizatów celulozowych, stworzenie nowych odmian roślin energetycznych o ulepszonych cechach technologicznych do wykorzystania jako surowiec w biorafineriach, badania nad jednoczesnym scukrzaniem i fermentacją surowców celulozowych, opracowanie nowych, wysokosprawnych bioreaktorów do produkcji biopaliw gazowych i ciekłych oraz opracowanie nowych biotechnologii otrzymywania półproduktów dla przemysłu chemicznego.

Członkowie Sekcji Biogospodarki

Sekcja Biotechnologii medycznej i etyki

Najważniejsze zadania biotechnologii medycznej w Polsce:

  • wczesne wykrywanie wad genetycznych i rozwojowych,
  • rozwój nowoczesnych metod i systemów analitycznych,
  • rozwój metod i technik profilaktyki, diagnostyki i terapii chorób zakaźnych i zakażeń ważnych z punktu widzenia zdrowia publicznego,
  • opracowanie materiałów biomedycznych nowej generacji,
  • rozwój nowych technologii w wykrywaniu i zwalczaniu chorób odzwierzęcych,
  • rozwój genomiki, proteomiki, transkryptomiki i bioinformatyki – jako nowych technik w medycynie,
  • badania nad hodowlą komórek, tkanek i narządów do transplantacji.

Członkowie Sekcji Biotechnologii medycznej i etyki

Sekcja Biotechnologii roślin

Biotechnologia roślin obejmuje:

  • technologie modyfikacji genetycznych (roślin i zwierząt),
  • klonowanie organizmów wykorzystywanych w rolnictwie,
  • selekcję z użyciem markerów molekularnych,
  • diagnostykę (mikromacierze DNA i czujniki biologiczne dla potrzeb wczesnego/ precyzyjnego wykrywania chorób),
  • technologie produkcji paliwa z biomasy,
  • biorolnictwo.

Członkowie Sekcji Biotechnologia roślin

Sekcja Biotechnologii środowiskowej

Strategiczne obszary działania i zadania biotechnologii środowiskowej 

• Biomonitoring i bioremediacja zanieczyszczeń(szczególnie ksenobiotyków) występujących w wodach, ściekach, glebach, gazach, odpadach stałych i osadach dennych
• Zagospodarowanie i oczyszczanie wód, ścieków, odpadów stałych i gazów
• Rozwój (bio)technologii pozyskiwania energii z biomasy i odpadów zawierających frakcje ulegające biodegradacji np. agro-odpadów (odnawialne źródła energii OZE)
• Rozwój i propagowanie biotechnologii wspomagających gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ)
• Wykorzystanie odpadów stałych, ciekłych i gazowych w biologicznych procesach produkcji związków chemicznych i paliw (biorafinerie)
• Rozwój nowych metod likwidacji zagrożeń ekologicznych np. biosekwestracja CO2 (biowiazanie CO2 )

Bardzo ważne dla biotechnologów środowiskowych jest rozwijanie współpracy z Sekcją Środowiskową European Federation of Biotechnology (EB-EFB) – kliknij by otrzymać więcej informacji.

Członkowie Sekcji Biotechnologii środowiskowej

Sekcja Biotechnologicznego Wykorzystania Mikroorganizmów

Biotechnologia − i w szerszym kontekście − biogospodarka to dziś obszar najszybszego postępu i wykorzystania osiągnięć naukowych w praktyce. Genetycznie modyfikowane organizmy [GMO] oraz wg, nowej terminologii Genetycznie modyfikowane Mikroorganizmy [GMM] w gospodarce stanowią innowacyjną i nowoczesną technologię, mającą na celu rozwój ekonomiczny i jakościowy w produkcji żywności (w tym pasz), biomateriałów, bioenergii i biofarmaceutyków, a zatem w praktyce w całej gospodarce, która w najbliższej przyszłości winna być biogospodarką. Nowa technologia GMO wywołuje niepewność i niepokój społeczeństwa, ponieważ zagadnienie to jest nadal niezrozumiałe dla szerokiego kręgu odbiorców. W wielokrotnie realizowanych badaniach opinii publicznej wskazuje się, że konsumenci w dalszym ciągu czują się niewystarczająco poinformowani nt. GMO. Z brakiem wiedzy związane są zwykle ogromne emocje społeczne, jednakże jest to naturalna reakcja człowieka na rozwiązania innowacyjne. W konsekwencji, krytycznego znaczenia nabiera kwestia biobezpieczeństwa człowieka i środowiska w kontekście uregulowań prawnych związanych z biotechnologią, czy też interpretacja zagadnienia własności intelektualnej w odniesieniu do nowoczesnej biotechnologii. Szczególnie mocna krytyka biotechnologii wynika z nastawienia opinii społecznej do takich kwestii jak globalizacja, monopolizacja czy też jednolity patent europejski, w którym  Polska nie uczestniczy.

Członkowie Sekcji Biotechnologicznego Wykorzystania Mikroorganizmów