W świetle projektu zmian w Ustawie mówiącego o Polsce jako strefie wolnej od GMO warto zwrócić uwagę na list 110 żyjących Noblistów (http://supportprecisionagriculture.org/nobel-laureate-gmo-letter_rjr.html) skierowany do władz organizacji Greenpeace, Narodów Zjednoczonych oraz Rządów Państw. List ten wspiera tzw. "Precision Farming"  wykorzystujące technologię GMO i w imię zasad humanitaryzmu zwraca się z prośbą o zaniechanie prowadzenia negatywnej, a opartej na nierzetelnych podstawach, kampanii skierowanej przeciwko technologiom modyfikacji genetycznych. Uczeni szczególnie zwracają uwagę na szkodliwość kampanii przeciwko tzw. złotemu ryżowi, który poprzez precyzyjne wprowadzenie kilku dodatkowych genów syntetyzuje beta karoten, którego spożywanie może uchronić setki tysięcy dzieci rocznie przed ślepotą i innymi zaburzeniami związanymi z niedoborem witaminy A.

Polecamy zarazem wiadomości dot. GMO, stojące w jawnej opozycji do demagogii i ideologii organizacji sprzeciwiających się tej technologii: http://supportprecisionagriculture.org/gmo_news.html oraz zachęcamy do poparcia apelu Noblistów: http://supportprecisionagriculture.org/index.html. Na stronie internetowej powyższej inicjatywy znajdziecie wiele innych informacji i filmów tłumaczących bez propagandy czym jest biotechnologia.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w czwartej edycji warsztatów poświęconych zastosowaniu spektrometrii mas w mikrobiologii i naukach pokrewnych, które odbędą się w dniu 7 października (piątek) 2016 roku. Celem warsztatów jest przedstawienie wybranych aplikacji wykorzystujących spektrometrię mas w badaniach biologicznych a także wymiana doświadczeń, omówienie problemów i zalet tej techniki w pracy rutynowej i naukowej (kliknij tutaj żeby pobrać ulotkę).
Warsztaty zostaną przeprowadzone w formie trzech sesji praktycznych, w trakcie których główny nacisk zostanie położony na przygotowanie próby, tworzenie metod MS/MS, zbieranie i analizę danych w ramach następujących sesji:
1. Przygotowanie prób ze złożonych matryc do analizy LC-MS/MS.
2. Analiza ilościowa związków małocząsteczkowych techniką LC-MS/MS – „diabeł tkwi w szczegółach”.
3. Lipidomika grzybów mikroskopowych i bakterii.
Ze względu na przestrzeń w laboratoriach liczba uczestników jest ograniczona!

Uczestnictwo w Warsztatach jest płatne w kwocie 120 PLN na konto Organizatora z dopiskiem „Warsztaty SM” (numer konta zostanie podany w korespondencji z osobami zainteresowanymi uczestnictwem). Rejestracja uczestników odbywa się pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 16.09.2016 r. Miejsce Warsztatów: Katedra Mikrobiologii Przemysłowej i Biotechnologii UŁ, ul. Banacha 12/16, 90-237 Łódź.

PATRONAT: Komitet Biotechnologii PAN, Polskie Towarzystwo Mykologiczne, Firma Bioanalytic

Szanowni Państwo,

zachęcam do zgłaszania kandydatów do Nagrody Komitetu Biotechnologii PAN im. Prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą  pracę młodego polskiego badacza opublikowaną w czasopiśmie międzynarodowym w roku 2015.

Info o nagrodach pod następującymi linkami: http://www.kbiotech.pan.pl/PL/component/content/article/65-uncategorised/127-nagrody-komitetu-biotechnologii-pan-im-prof-wacawa-szybalskiego oraz http://www.fpws.pl/index.php?p=nagrody

TERMIN ZGŁASZANIA KANDYDATÓW DO 31 LIPCA!

POZDRAWIAM SERDECZNIE,
Profesor EWA ŁOJKOWSKA

prezes zarządu Fundacji im. Profesora Wacława Szybalskiego

Zdaniem znanego blogera, Wojciecha Zalewskiego, który niezwykle rzeczowo i obiektywnie pisze o wielu aspektach biotechnologii rolniczej, miniony rok (2015) był przełomowy dla losów organizmów genetycznie modyfikowanych w Polsce, Europie i na świecie. I to nie tylko z uwagi na 20-lecie upraw GMO. Zapraszamy do lektury wpisu podsumowującego rok 2015, a także całego jego bloga GMObiektywnie.

Tomasz Twardowski 10.07.2016

Sprawozdanie ECB2016

European Congress Biotechnology European Federation of Biotechnology 3-6.-07.2016, Kraków

European Congress Biotechnology odbył się 3-6.07.2016, w Krakowie [ECB2016]. Kongres był zorganizowany przez European Federation of Biotechnology oraz Komitet Biotechnologii PAN, natomiast technicznymi realizatorami ECB2016 były Targi w Krakowie [TwK] oraz londyńska firma TFI. W  ECB2016 uczestniczyło łącznie ok. 1000 osób, natomiast  naukowców zarejestrowanych było ponad 860. Uczestnicy  reprezentowali 63 kraje ze wszystkich  kontynentów. Najliczniej reprezentowana była oczywiście Polska [220 uczestników], następnie Niemcy [56], Brytyjczycy [55]. W  trakcie Kongresu przedstawiono 2 wykłady otwarcia i  jeden zamknięcia, 20 wykładów plenarnych oraz ponad 200 krótkich doniesień ustnych i ok. 400 komunikatów posterowych.

Największym wyróżnieniem ECB2016 były honorowe patronaty Prezydenta RP, Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz  JM Rektora Uniwersytetu jagiellońskiego.  Te patronaty w doskonały sposób ilustrowały znaczenie  biotechnologii w rozwoju gospodarki narodowej.

Podkategorie