Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że decyzją Kapituły Nagrody AgroBioTop termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu został przedłużony do 22 sierpnia br. Załączamy zaktualizowany Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy.

Przypominamy, że w roku bieżącym odbywa się druga edycja programu. Celem Nagrody jest promocja nauki polskiej poprzez wyróżnianie aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane osiągnięcia z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. Kandydatami do AgroBioTop - i nagrody pieniężnej 5 000 Euro - mogą̨ być uczeni ze stopniem doktora, jak również doktoranci. Ogłoszenie laureata nastąpi 10 grudnia br. podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Zapraszamy do udziału!

Prof. dr hab. Tomasz Twardowski,

Zastępca Przewodniczącego Kapituły Nagrody AgroBioTop

Corp Logo BG Bayer Cross Basic 150dpi on screen RGB    logo bio male

Niedawno ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) opublikowało kolejny raport na temat areału upraw roślin genetycznie modyfikowanych - za rok 2017. Dane świadczą o tym, że GMO cieszy się niezmiennie wysoką popularnością wśród rolników, którzy odnoszą wymierne korzyści. W 2017 r. areał upraw roślin GM wzrósł w stosunku do 2016 r. o 3% (to w przybliżeniu 1/6 powierzchni Polski). GMO uprawiano w 24 państwach (o dwa mniej w stosunku do 2016 r. – z zestawienia wypadły Czechy i Słowacja). Wzrost powierzchni upraw w stosunku do 2016 r. spowodowany jest zwiększeniem areału roślin GM w takich państwach jak USA (o 3 proc.), Kanadzie (18), Brazylii (2), Indiach (6) czy Pakistanie (3). Zapraszamy do lektury raportu lub do przejrzenia głównych figur i infografik.

ISAAA

 

Zgodnie z zapowiedzią, 25 lipca 2018r., Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące mutantów roślin otrzymanych metodami edycji genomów, takimi jak te wykorzystujące nukleazy TALEN czy CRISPR/Cas9, zaliczając je do GMO. Oznacza to, że nowe odmiany podlegać mają tym samym restrykcyjnym przepisom. Zachęcamy do przeczytania oświadczenia prasowego Trybunału oraz pełnego tekstu orzeczenia (link w załączonym dokumencie).

Znalezione obrazy dla zapytania europejski trybunał sprawiedliwości

 

Już teraz zapraszamy do Krakowa, gdzie w dniach 23 – 25 września 2019 r. odbędzie się 7 edycja Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH, którego organizatorami będą m.in. Komitet Biotechnologii PAN, Polska Federacja Biotechnologii oraz Targi w Krakowie.

Tematem przewodnim kongresu będzie agrobiotechnologia i medycyna spersonalizowana.
Więcej informacji na stronie: http://eurobiotech.krakow.pl/ i na ulotce w formacie pdf.
Zarezerwuj termin już dziś!
/Organizatorzy/ 
 
 
 
 
 
eurobiotech2019

Czy sąd UE (Court of Justice of the European Union) wyda decyzję zaliczając rośliny otrzymane technikami CRISPR i TALEN do akceptowanych produktów mutagenezy? Dowiemy się 25 lipca br. o 9.30, kiedy będzie wydane wstępne orzeczenie. To będzie jedna z najważnieszych decyzji dla hodowców i biologów roślin ostatnich lat. 

Oryginalna wiadomość na stronach ostatniego Nature Biotechnology: http://blogs.nature.com/tradesecrets/2018/06/14/will-the-eu-deregulate-gene-edited-plants

Szersze omówienie też tam, w dziale "correspondence": http://blogs.nature.com/tradesecrets/files/2018/06/EU_Opinion_.pdf

Scissy

 

Podkategorie