Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Odsłon: 1039

W roku 2020 laureatkami Nagrody Nobla za opracowanie techniki edycji genomu zostały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Opracowana przez badaczki metoda CRISPR/Cas9 zrewolucjonizowała techniki modyfikacji organizmów. Dotychczasowe metody prowadzenia modyfikacji genetycznych wymagały ogromnego nakładu czasu oraz pracy i nie zawsze były precyzyjne. Zastosowanie metody CRISPR/Cas9 skraca czas otrzymywania modyfikacji, a sama metoda jest szybsza i prostsza. Jej ogromną zaletą jest możliwość wycięcia żądanego odcinka DNA, modyfikacja danego odcinka, wstawienie w żądanym miejscu nowego odcinka DNA czy też wyciszenie konkretnego genu. Co więcej, prowadzenie edycji genów tą metodą nie pozostawia śladów w genomie.

Metoda CRISPR/Cas9 jest obecnie używana przez szereg laboratoriów naukowych na świecie. Pozwala ona poznać w krótszym niż dotychczas czasie działanie poszczególnych genów oraz jakie znaczenie mają mutacje. Prowadzone są również prace eksperymentalne nad wykorzystaniem metody w terapii przeciwnowotworowej. Uważa się także, że może pomóc w leczeniu dziedzicznych chorób genetycznych.

Jak działa CRISPR/Cas9 – „molekularne nożyczki”

Naukowcy przyłączają do „molekularnych nożyczek” fragment RNA, który znajduje komplementarny fragment DNA gospodarza. Następnie zachodzi szereg reakcji, które aktywują kompleks i dochodzi do modyfikacji DNA za pomocą enzymu Cas9, np.: przecięcie jednej nici DNA, rozcięcie dwóch nici DNA lub związanie z DNA. Proces naprawy przerwanego DNA odbywa się według szablonu dostarczonego przez naukowców do komórki.

NobelObrazek

Więcej informacji można znaleźć na poniżej podlinkowanej stronie.

https://www.crazynauka.pl/nobel-z-chemii-2020-za-molekularne-nozyczki-crispr-cas9/