Kategoria: Aktualności i wydarzenia
Odsłon: 1880

Ostatnio było głośno o zniknięciu astronomii jako dyscypliny naukowej w "projekcie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych". Okazało się, że i biotechnologia oberwała, gdyż jest tak multidyscyplinarna, że trudno ją zaklasyfikować. OECD sobie z tym poradziło tworząc cztery dyscypliny - biotechnologię medyczną, rolniczą, przemysłową i środowiskową, a MNiSW nie, i podłączyło biotechnologię do dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych.

Jako że podział taki będzie prawdopodobnie wpływał na funkcjonowanie wyższych uczelni oraz podział finansów w nauce wiele środowisk protestuje - w tym i biotechnolodzy. Wyrazem tego jest pismo do Ministra Gowina opracowane przez ekspertów z Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk (dostępne po kliknięciu linka). Protestuje również Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych polskich wyższych uczelni przedstawiając jeszcze obszerniejszą listę zarzutów względem projektu rozporządzenia

Z OSTANIEJ CHWILI - protesty biotechnologów przyniosły znikomy efekt: biotechnologia została uwzględniona tylko w opisach zakresu odpowiednich dyscyplin w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych, ale jako oddzielna dyscyplina nie występuje nigdzie (szczegóły w załączniku - kliknij tutaj). Co więcej, z opisów zakresów dyscyplin w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu biotechnologia wyparowała całkowicie. Natomiast astronomowie odnieśli sukces i mają "swoją" dyscyplinę w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, przypuszczalnie dla zrównoważenia teologii, która jest oddzielną i wielką dziedziną.

Trochę bardziej "popularno-naukowy" opis zmian z komentarzami można przeczytać np. w Gazecie Wyborczej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego