Polska już od kilkunastu lat jest pełnoprawnym członkiem Międzynarodowego Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology, ICGEB) w Trieste – New Delhi – Cape Town, a KB PAN jest organizacją formalnie dedykowaną do współpracy z ICGEB. Pracownicy polskich instytucji mogą w pełnym zakresie uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych przez ICGEB oraz sponsorowanych przez tę organizację. Dotyczy to w szczególności następujących programów naukowych ICGEB zawartych w Programie CRP Research Grants oraz w Programie Stypendialnym Arturo Falaschi Fellowship Programme:

  • Granty badawcze (CRP Research Grants) – wybrane w wyniku konkursu projekty badawcze są finansowane przez ICGEB do wysokości 25 tys. € rocznie przez okres do trzech lat.
  • Studia podoktorskie (Post-doctoral Fellowships) – osoby z doktoratem lub przynajmniej trzyletnim doświadczeniem badawczym mogą ubiegać się o stypendium finansujące ich trwający do dwóch lat staż naukowy w laboratorium ICGEB w Trieste, New Delhi lub Cape Town. Pod koniec pobytu stażowego osoby te mogą ubiegać się o tzw. Return Grant, związany z dofinansowaniem ich pracy naukowej w macierzystej jednostce po powrocie do Polski.
  • Studia doktoranckie (Pre-doctoral Fellowships) – organizowane są trzyletnie studia doktoranckie (z możliwością przedłużenia o jeden rok) w ośrodkach ICGEB w Trieste lub New Delhi. Uczestnicy studiów otrzymują od ICGEB stypendia doktoranckie.
  • Stypendia krótkoterminowe (Short-term Fellowships) – zespoły naukowe z krajów członkowskich prowadzące wspólne projekty z grupami badawczymi z ośrodków ICGEB w Trieste, New Delhi lub Cape Town mogą delegować swojego pracownika do współpracującego zespołu ICGEB na okres od trzech do sześciu miesięcy celem wykonania uzupełniających badań. Stypendyści otrzymują od ICGEB stypendia pokrywające koszty ich pobytu we Włoszech, w Indiach czy w RPA.
  • „Sandwich” Ph.D. Programme – doktoranci z krajów członkowskich ICGEB mogą ubiegać się o 6-12-miesięczne stypendia umożliwiające przeprowadzenie części badań naukowych w ośrodkach ICGEB w Trieste, New Delhi lub RPA.
  • Polskie ośrodki naukowe mogą ubiegać się o dofinansowanie przez ICGEB (do wysokości 20 tys. €) kosztów organizacji konferencji (Meetings) bądź kursów (Courses, Workshops) w dziedzinie inżynierii genetycznej i biotechnologii.
  • W 2014 roku Dyrektor ICGEB zaproponował, aby do istniejącego programu stypendialnego Arturo Falaschi Fellowship Programme wprowadzić próbnie nową pozycję – Scientic Mobility for Advanced Research Training (SMART) Fellowship Programme. Propozycja została zaakceptowana przez Radę. Program SMART umożliwia młodym naukowcom z krajów członkowskich ICGEB prowadzenie badań w instytucji naukowej należącej do innego kraju członkowskiego w okresie od 3 do 12 miesięcy (informacje o programie SMART oraz formularz aplikacyjny w załączeniu).

Szczegółowe informacje o działalności ICGEB oraz formularze grantowe, stypendialne, etc. można znaleźć na stronie internetowej ICGEB: www.icgeb.org.

W uzupełnieniu informacji podanej wyżej zwracam Państwa uwagę, iż w większości przypadków, przed wystąpieniem o stypendium niezbędne jest uzgodnienie z odnośnym zespołem naukowym ICGEB programu wspólnych badań. Uczestnictwo w niektórych programach stypendialnych obwarowane jest ograniczeniami wiekowymi. W przypadku wystąpień o granty badawcze ICGEB występuje ograniczenie do trzech liczby zespołów (z każdego kraju członkowskiego), których wnioski grantowe można przesłać do Triestu. Przy większej liczbie zgłoszeń niezbędna jest wcześniejsza selekcja wniosków, prowadzona przez zespół powołany przez Przewodniczącą Komitetu Narodowego ds. Współpracy Polski z ICGEB, Prof. Marię Koziołkiewicz. W związku z tym uprzejmie proszę o nadsyłanie wniosków grantowych oraz stypendialnych na konkursy ICGEB-2015 w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2015 r. na adres: Prof. Maria Koziołkiewicz, Politechnika Łódzka, Instytut Biochemii Technicznej, ul. Stefanowskiego 4/10, 90-924 Łódź.

ICGEB organizuje również (i częściowo dofinansowuje) szereg kursów i konferencji naukowych, których program na 2015r. jest załączony do niniejszego listu. Informacja o warunkach uczestnictwa znajduje się na stronie internetowej ICGEB.

Z wyrazami szacunku,

Prof. Maria Koziołkiewicz

ICGEB Liaison Officer for Poland

 

DO POBRANIA:
ICGEB 2015 Meetings and Courses

ICGEB SMART Fellowships - 2014 Call for applications and guidelines

ICGEB SMART Fellowship Application Form