Prace nad odpornością roślin na zarazę ziemniaka
Polecamy wypowiedź dla BBC nt. GMO Prof. Jonathana Jones'a z The Sainsbury Laboratory w John Innes Centre (Norwich, Wlk. Brytania), gdzie pod jego kierunkiem prowadzone są zaawansowane badania nad odmianami GM odpornymi na zarazę ziemniaka. Temat szerzej i w przystępny sposób omówiony jest przez tego samego eksperta również w materiałach BBC.
The Impact of Genetically Engineered Crops on Farm Sustainability in the United States
Amerykańska Akademii Nauk przygotowała opracowanie książkowe pt. "The Impact of Genetically Engineered Crops on Farm Sustainability in the United States", do której dołączono obszerne streszczenie (35 stron) z przejrzystym omówieniem problematyki upraw GMO wobec wyzwań nowoczesnego rolnictwa z wykresami i wyjaśnieniami. Streszczenie dostępne jest na stronie http://www.nap.edu/catalog/12804.html po zarejestrowaniu. Ewentualnie kopię można uzyskać e-mailem od marcin_filipecki(at)sggw.pl.
Straty wynikające z zaniechania upraw kukurydzy Bt - wyliczenia rolnika.
Rolnik Tadeusz Szymańczak w oparciu o własne doswiadczenia z uprawami GM i omacnicą prosowianką dokonał rzeczywistych wyliczeń opłacalności takiego przedsięzięcia..
Nowa odsłona walki z GMO
Zwracamy uwagę na artykuł "Long term toxicity of a Roundup herbicide ..." autorstwa Dr Gilles-Eric'a Seralini'ego i wsp. Po opublikowaniu pojawiła się lawina komentarzy krytycznych - poniżej cytujemy niektóre z nich, pochodzące ze środowiska naukowego. W związku z mocnymi wnioskami o wydźwięku anty-GMO zachęcamy też do podpisania petycji o udostępnienie danych nieobrobionych do wglądu społeczności naukowej: "Dr. Seralini - Please release data from your biotech corn study" http://www.ipetitions.com/petition/dr-seralini-please-release-data/?utm_medium=email&utm_source=system&utm_campaign=Send%2Bto%2BFriend . Dla osób nie znających jeszcze tego doniesienia podajemy link do artykułu.
A oto niektóre komentarze oraz linki do artykułów i wypowiedzi:
Fałszywi prorocy GMO - Marcin Rotkiewicz POLITYKA
Marcin Rotkiewicz
21 grudnia 2011
Kto nie lubi GMO?
GMO: Fałszywi prorocy
Na świecie uchodzą za guru od genetycznie modyfikowanej żywności i jej najgorętszych przeciwników. Postanowiliśmy sprawdzić, kim są naprawdę. Rozpoczynamy cykl publikacji o naukowcach, którzy po bliższym poznaniu okazują się pseudo-naukowcami.
Do Radia Erewań dzwonią słuchacze: czy to prawda, że na Placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody? Rozgłośnia odpowiada: tak, to prawda; ale nie na Placu Czerwonym, tylko przy Dworcu Warszawskim w Leningradzie; nie samochody, ale rowery; i nie rozdają, tylko kradną. To jeden z mnóstwa dowcipów, których bohaterem było fikcyjne radio Erewań, symbolizujące absurdy komunistycznej propagandy.
Co wspólnego ma genetycznie modyfikowana żywność z Radiem Erewań? W prawie każdej dyskusji na jej temat pojawia się kilka postaci, których publikacje i wypowiedzi mają stanowić koronny dowód szkodliwości roślin GMO dla zdrowia człowieka i środowiska. Wystarczy wpisać ich nazwiska w wyszukiwarkę Google, by wyskoczyły tysiące odnośników do stron internetowych. Piszą o nich także gazety, występują w telewizji, poświęca się im filmy dokumentalne. Ludzie ci stali się prawdziwymi ikonami walki z GMO. Jednak budzącymi również wątpliwości. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy to, co głoszą, jest naprawdę rzetelną krytyką i ważnym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwami nowej technologii. Czy może raczej ich wypowiedzi są znacznie bliższe audycjom osławionego Radia Erewań.