Logo B SFABL Verti 1 Screen RGBlogo bio male

Szanowni Państwo,

z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk i firma Bayer przyznała po raz pierwszy nagrodę AgroBioTop.
Laureatką została dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Zakładu Wirusologii i Bakteriologii Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu za dokonania z zakresu biotechnologii, które przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą wybitny wkład w rozwój rolnictwa. 

GRATULUJEMY!

FPWS    logo bio male

Z przyjemnością informujemy, iż w 2017 roku w konkursie o Nagrodę Komitetu Biotechnologii PAN im. Profesora Wacława Szybalskiego przyznano nagrodę Paniom Halinie Fedak i Małgorzacie Palusińskiej z Laboratorium Szymona Świeżewskiego w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. Nagrodę przyznano za pracę pt. "Control of seed dormancy in Arabidopsis by a cis-acting noncoding antisense transcript" opublikowaną w Proc Natl Acad Sci U S A. 2016 Nov 29;113(48):E7846-E7855 (IF=10,414), w której obie panie są równorzędnymi, pierwszymi autorkami.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Jednocześnie informujemy że sama nominacja do w/w nagrody jest już dużym wyróżnieniem - zapraszamy do zapoznania się z listą nominowanych. 

 

Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk opracował ekspertyzę „Biogospodarka, biotechnologia i nowe techniki inżynierii genetycznej”, którą w załączeniu przedkladamy (dokument pdf - proszę kliknąć link).
Raport ten wychodzi naprzeciw potrzebie wypełnienia luki informacyjnej i ustawodawczej w zakresie nowych odkryć inżynierii genetycznej i komórkowej. Zespół  ekspertów Komitetu Biotechnologii przedstawia  zagadnienia nowoczesnej biotechnologii w szerokim  kontekście współczesnej biogospodarki w obiegu zamkniętym. W opracowaniu przedstawiony jest  zarówno stan obecny, jak również  proponowane są rozwiązania w ntekście rozwoju  innowacyjnej gospodarki naszego kraju.
Zapraszamy wszystkie zainteresowane strony do korzystania i dystrybucji opracowania ze wskazaniem źródła.
Nieco wcześniej - w kwietniu 2017 - powstała nota wyjaśniająca "New techniques in Agricultural Biotechnology", która nieco szerzej omawia techniczne aspekty nowych technologii w biotechnologii rolniczej, tzw. zielonej biotechnologii, zwracając szczególnie uwagę na nieaktualne definicje i nieprecyzyjne rozwiązania w obowiązującym w Unii Europejskiej prawie. Nota ta została opracowana na zlecenie Komisji Europejskiej przez niezależnych ekspertów działających w High Level Group of Scientific Advisors. Nota jest dostępna na stronach KE - kliknij tutaj.
 
ekspertyza      nbt
 

eurobiotech

Wielkim sukcesem zakończył się EUROBIOTECH 2017 (6th Central European Congress of Life Sciences). Sztandarowa impreza biotechnologów z Europy Centralnej odbyła się 11 – 14 września 2017 w Krakowie. Dopisali goście największego, światowego formatu, w tym nobliści, a młodzi naukowcy zdobyli nagrody. Poniżej sprawozdanie, a w załączeniu graficzne podsumowanie. Klikając tutaj obejrzysz relację video na PlatonTV. Zapraszamy ponownie za 2 lata!

Podkategorie