Globalna powierzchnia upraw roślin GM wciąż rośnie - nowy raport ISAAA
Niedawno ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) opublikowało kolejny raport na temat areału upraw roślin genetycznie modyfikowanych - za rok 2017. Dane świadczą o tym, że GMO cieszy się niezmiennie wysoką popularnością wśród rolników, którzy odnoszą wymierne korzyści. W 2017 r. areał upraw roślin GM wzrósł w stosunku do 2016 r. o 3% (to w przybliżeniu 1/6 powierzchni Polski). GMO uprawiano w 24 państwach (o dwa mniej w stosunku do 2016 r. – z zestawienia wypadły Czechy i Słowacja). Wzrost powierzchni upraw w stosunku do 2016 r. spowodowany jest zwiększeniem areału roślin GM w takich państwach jak USA (o 3 proc.), Kanadzie (18), Brazylii (2), Indiach (6) czy Pakistanie (3). Zapraszamy do lektury raportu lub do przejrzenia głównych figur i infografik.
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał negatywną decyzję!
Zgodnie z zapowiedzią, 25 lipca 2018r., Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące mutantów roślin otrzymanych metodami edycji genomów, takimi jak te wykorzystujące nukleazy TALEN czy CRISPR/Cas9, zaliczając je do GMO. Oznacza to, że nowe odmiany podlegać mają tym samym restrykcyjnym przepisom. Zachęcamy do przeczytania oświadczenia prasowego Trybunału oraz pełnego tekstu orzeczenia (link w załączonym dokumencie).
7th Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH 2019
25 lipca br. Sąd UE wyda decyzję!
Czy sąd UE (Court of Justice of the European Union) wyda decyzję zaliczając rośliny otrzymane technikami CRISPR i TALEN do akceptowanych produktów mutagenezy? Dowiemy się 25 lipca br. o 9.30, kiedy będzie wydane wstępne orzeczenie. To będzie jedna z najważnieszych decyzji dla hodowców i biologów roślin ostatnich lat.
Oryginalna wiadomość na stronach ostatniego Nature Biotechnology: http://blogs.nature.com/tradesecrets/2018/06/14/will-the-eu-deregulate-gene-edited-plants
Szersze omówienie też tam, w dziale "correspondence": http://blogs.nature.com/tradesecrets/files/2018/06/EU_Opinion_.pdf
Nagroda AgroBioTop - edycja 2018
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że decyzją Kapituły Nagrody AgroBioTop termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu został przedłużony do 22 sierpnia br. Załączamy zaktualizowany Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy.
Przypominamy, że w roku bieżącym odbywa się druga edycja programu. Celem Nagrody jest promocja nauki polskiej poprzez wyróżnianie aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane osiągnięcia z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. Kandydatami do AgroBioTop - i nagrody pieniężnej 5 000 Euro - mogą̨ być uczeni ze stopniem doktora, jak również doktoranci. Ogłoszenie laureata nastąpi 10 grudnia br. podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Na ewentualne pytania odpowie Aleksandra Stasiak, Sekretarz Nagrody: tel. 22 854 16 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do udziału!
Prof. dr hab. Maciej Żylicz Prof. dr hab. Tomasz Twardowski
Przewodniczący Wiceprzewodniczący
Kapituły Nagrody Kapituły Nagrody
AgroBioTop AgroBioTop