Zgodnie z zapowiedzią, 25 lipca 2018r., Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące mutantów roślin otrzymanych metodami edycji genomów, takimi jak te wykorzystujące nukleazy TALEN czy CRISPR/Cas9, zaliczając je do GMO. Oznacza to, że nowe odmiany podlegać mają tym samym restrykcyjnym przepisom. Zachęcamy do przeczytania oświadczenia prasowego Trybunału oraz pełnego tekstu orzeczenia (link w załączonym dokumencie).

Znalezione obrazy dla zapytania europejski trybunał sprawiedliwości

 

Już teraz zapraszamy do Krakowa, gdzie w dniach 23 – 25 września 2019 r. odbędzie się 7 edycja Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH, którego organizatorami będą m.in. Komitet Biotechnologii PAN, Polska Federacja Biotechnologii oraz Targi w Krakowie.

Tematem przewodnim kongresu będzie agrobiotechnologia i medycyna spersonalizowana.
Więcej informacji na stronie: http://eurobiotech.krakow.pl/ i na ulotce w formacie pdf.
Zarezerwuj termin już dziś!
/Organizatorzy/ 
 
 
 
 
 
eurobiotech2019

Czy sąd UE (Court of Justice of the European Union) wyda decyzję zaliczając rośliny otrzymane technikami CRISPR i TALEN do akceptowanych produktów mutagenezy? Dowiemy się 25 lipca br. o 9.30, kiedy będzie wydane wstępne orzeczenie. To będzie jedna z najważnieszych decyzji dla hodowców i biologów roślin ostatnich lat. 

Oryginalna wiadomość na stronach ostatniego Nature Biotechnology: http://blogs.nature.com/tradesecrets/2018/06/14/will-the-eu-deregulate-gene-edited-plants

Szersze omówienie też tam, w dziale "correspondence": http://blogs.nature.com/tradesecrets/files/2018/06/EU_Opinion_.pdf

Scissy

 

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że decyzją Kapituły Nagrody AgroBioTop termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu został przedłużony do 22 sierpnia br. Załączamy zaktualizowany Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy.

Przypominamy, że w roku bieżącym odbywa się druga edycja programu. Celem Nagrody jest promocja nauki polskiej poprzez wyróżnianie aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane osiągnięcia z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. Kandydatami do AgroBioTop - i nagrody pieniężnej 5 000 Euro - mogą̨ być uczeni ze stopniem doktora, jak również doktoranci. Ogłoszenie laureata nastąpi 10 grudnia br. podczas gali w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Na ewentualne pytania odpowie Aleksandra Stasiak, Sekretarz Nagrody: tel. 22 854 16 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy do udziału!

 

Prof. dr hab. Maciej Żylicz             Prof. dr hab. Tomasz Twardowski
Przewodniczący                           Wiceprzewodniczący
Kapituły Nagrody                          Kapituły Nagrody
AgroBioTop                                  AgroBioTop

 

Corp Logo BG Bayer Cross Basic 150dpi on screen RGB    logo bio male

Postęp w modyfikowaniu genomów szczególnie poprzez narzędzia takie jak CRISPR-Cas9 zapoczątkował rewolucyjne zmiany w medycynie i hodowli roślin. Pośród licznych publikacji pokazujących wykorzystanie tych narzędzi w badaniach podstawowych i aplikacyjnych pojawiają się również doniesienia o jeszcze nowszych, potencjalnie bezpieczniejszych narzędziach. Rozwojowi tych zaawansowanych technologii towarzyszy również potrzeba wyjaśnienia wszystkich etycznych, prawnych i społecznych dylematów z nimi związanych. 23 marca 2018r. w Paryżu powołano międzynarodowe stowarzyszenie “Association for Responsible Research and Innovation in Genome Editing” (ARRIGE) mające promować dyskusję i sugerować rozwiązania prawne w skali globalnej. Stowarzyszenie jest otwarte na głos wszystkich zainteresowanych stron - uczelni, firm, organizacji, pacjentów, decydentów i obywateli. Celem nadrzędnym stowarzyszenia jest wsparcie bezpiecznego i społecznie akceptowanego rozwoju technologii edycji genomów. Aktywnym członkiem Steering Committee stowarzyszenia jest Prof. dr hab. Ewa Bartnik z Komitetu Biotechnologii PAN. Zachęcamy do śledzenia problematyki etycznych, prawnych i społecznych implikacji tych technologii na stronie www stowarzyszenia http://arrige.org/documents.php

arrige

Podkategorie