Warszawa/Poznań 12.12.2018r.

Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk uważa za konieczną zmianę klasyfikacji dziedzin naukowych i dyscyplin, ponieważ pominięto w nich biotechnologię. Nowa klasyfikacja miała zostać dostosowana do istniejącego wykazu OECD, na który powołuje się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Biotechnologia jest uznana przez UE jako jedna z  krytycznych technologii, niezbędna w rozwoju Gospodarki  o Obiegu Zamkniętym,  która w 80% jest zależna od rozwoju biotechnologii i  jest konieczna do zrównoważonego  rozwoju Polski. Biotechnologia to nowoczesne systemowe podejście do  lepszego i skuteczniejszego wykorzystania odnawialnych surowców, w tym ubocznych  produktów i odpadów, zapewnienia bezpieczeństwa żywności, redukcji ilości gazów cieplarnianych, zwalczania efektów zmian klimatycznych, zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i wytwarzania bioproduktów i biopochodnych.

profPiotrOleskowiczPopiellogo bio maleCorp Logo BG Bayer Cross Basic 150dpi on screen RGB

_____________________________________________________

Warszawa, 11 grudnia 2018 – W Warszawie wręczono prestiżową nagrodę naukową AgroBioTop, przyznawaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Laureatem został dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Kapituła przyznała nagrodę za opracowanie przyjaznej dla środowiska nowej technologii wytwarzania biopaliw z odpadów pochodzących z produkcji serów i jogurtów – mówi prof. dr hab. Maciej Żylicz, przewodniczący kapituły nagrody AgroBioTop.

Nagroda AgroBioTop, przyznawana od 2017 roku, honoruje młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. To coroczna indywidualna nagroda pieniężna, przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii PAN. Wysokość nagrody, fundowanej przez firmę Bayer, to 5 000 euro.

Nie cichną dyskusje na temat orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE zrównującego rośliny otrzymane nowoczesnymi metodami edycji genów z klasycznymi GMO. Ostanio Grupa Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej zaapelowała o uaktualnienia w regulacjach dot. GMO, które oparte byłyby na bieżącej wiedzy naukowej. Polecamy lekturę tego dokumentu na stronach Komisji: 

https://ec.europa.eu/info/news/commissions-chief-scientific-advisors-publish-statement-regulation-gene-editing-2018-nov-13_en lub pobranie pełnego dokumentu: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/2018_11_gcsa_statement_gene_editing_1.pdf

 

KE

 

Ostatnio było głośno o zniknięciu astronomii jako dyscypliny naukowej w "projekcie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych". Okazało się, że i biotechnologia oberwała, gdyż jest tak multidyscyplinarna, że trudno ją zaklasyfikować. OECD sobie z tym poradziło tworząc cztery dyscypliny - biotechnologię medyczną, rolniczą, przemysłową i środowiskową, a MNiSW nie, i podłączyło biotechnologię do dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych.

Jako że podział taki będzie prawdopodobnie wpływał na funkcjonowanie wyższych uczelni oraz podział finansów w nauce wiele środowisk protestuje - w tym i biotechnolodzy. Wyrazem tego jest pismo do Ministra Gowina opracowane przez ekspertów z Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk (dostępne po kliknięciu linka). Protestuje również Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych polskich wyższych uczelni przedstawiając jeszcze obszerniejszą listę zarzutów względem projektu rozporządzenia

Z OSTANIEJ CHWILI - protesty biotechnologów przyniosły znikomy efekt: biotechnologia została uwzględniona tylko w opisach zakresu odpowiednich dyscyplin w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych, ale jako oddzielna dyscyplina nie występuje nigdzie (szczegóły w załączniku - kliknij tutaj). Co więcej, z opisów zakresów dyscyplin w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu biotechnologia wyparowała całkowicie. Natomiast astronomowie odnieśli sukces i mają "swoją" dyscyplinę w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, przypuszczalnie dla zrównoważenia teologii, która jest oddzielną i wielką dziedziną.

Trochę bardziej "popularno-naukowy" opis zmian z komentarzami można przeczytać np. w Gazecie Wyborczej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podkategorie

Do góry

Copyright © 2020 .:: Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk ::.

Our website is protected by DMC Firewall!