Zwracamy uwagę na artykuł "Long term toxicity of a Roundup herbicide ..." autorstwa znanego przeciwnika GMO, Dr Gilles-Eric'a Seralini'ego i wsp. Podobnie jak jego poprzednie publikacje i wypowiedzi artykuł pełny jest nieścisłości metodycznych i nadinterpretacji wyników (tak by wnioski były zgodne z ideologią anty-GMO). Po opublikowaniu pojawiła się lawina komentarzy krytycznych - w dziale "Uwagi i opinie" cytujemy niektóre, pochodzące ze środowiska naukowego. Polecamy również przejrzyste omówienie całej sprawy w wywiadzie z Prof. dr hab. Tomaszem Twardowskim, który przeprowadził red. Sławomir Zagórski, opublikowanym w Gazecie Wyborczej z 3.10.2012.

Również oficjalne instytucje zajmujące się oceną bezpieczeństwa upraw roślin zmodyfikowanych genetycznie dyskredytują naukową jakość zaprezentownych wyników i domagają się ujawnienia wszystkich danych i wyników obserwacji do wymienionego artykułu w celu niezależnej weryfikacji zawartego tam wnioskowania. Bardzo szybko swoje krytyczne stanowisko przedstawiła zarówno European Food Safety Authority (oficjalny tekst po kliknięciu tutaj) jak i np. Brazilian National Biosafety Commision, której stanowisko można znaleźć tutaj.

Na rynku pojawiły się dwie cenne pozycje dotyczące biotechnologii:

 

Aspekty społeczne i prawne biotechnologii - Kliknij obrazek, aby zamknąć

Z przyjemnością informujemy, że Prof. dr hab. Tomasz Twardowski  podczas posiedzenia plenarnego 23.09.2012 r. w Istambule  został  wybrany członkiem Executive Board  European  Federation of Biotechnology na kadencję 2012 - 2015.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy

Pod patronatem prof. Michała Kleibera, Prezesa Polskiej Akademii Nauk, 26.04.2012 w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „GMO szansą polskiej biogospodarki". Podstawowe pytania postawione przed wykładowcami i uczestnikami konferencji dotyczyły następujących kwestii:

  • Czy możemy rozwijać biogospadarkę Polski i Unii Europejskiej bez GMO?
  • Czy GMO są bezpieczne dla konsumenta i środowiska [głównie stosowane jako żywność i pasza]?

 

Znany i ceniony brytyjski instytut Rothamsted Research stoi przed groźbą utraty niezwykle cennych doświadczeń polowych ze zmodyfikowaną genetycznie pszenicą odstraszającą mszyce naturalnym feromonem. Wynalazek ten stwarza szansę na ograniczenie użycia pestycydów. Organizacje anty-GMO planują zniszczyć doświadczenia. Akcja zaplanowana jest na 27 maja 2012 r. Naukowcy apelują do przeciwników GMO o zaniechanie destrukcji i zapraszają do dyskusji. Jeśli również uważasz, że zdobywanie wiedzy jest lepsze niż nieświadomość podpisz petycję.

Zobacz akcję na twitterze.

"Niszczenie badań naukowych jest gorsze od palenia książek"

Simon Singh, publicysta naukowy

Podkategorie