Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk i Polska Federacja Biotechnologii byli patronami konferencji naukowej „Czerwona biotechnologia u podstaw bioekonomii”, która odbyła się 12 marca 2014 r. w Warszawie. Konferencja organizowana była podczas XVI Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2014.

Konferencja poświęcona była polskim sukcesom w biotechnologii, zagadnieniom diagnostyki molekularnej oraz społecznym, formalnym i prawnym aspektom biotechnologii. Zebranych powitała i wprowadziła w tematykę przewodnicząca konferencji dr Małgorzata Kęsik-Brodacka. Zebrani wśród których znaleźli się przedsiębiorcy, naukowcy, studenci oraz pracownicy administracji, mieli możliwość wysłuchania wykładów wygłoszonych przez ekspertów w dziedzinie biotechnologii:

 

  • prof. dr hab. Pawła Golika, dyrektora Instytutu Genetyki i Biotechnologii, Uniwersytetu Warszawskiego, który wprowadził zebranych w tematykę współczesnej biotechnologii. Profesor wygłosił wykład: „Od genów do systemów: biologia i biotechnologia na początku XXI wieku.”
  • dr Piotra Borowicza, dyrektora Instytutu Biotechnologii i Antybiotyków, który mówił o sukcesach biotechnologii w Polsce. Pan dyrektor wygłosił wykład: „Sukcesy biofarmaceutyków - polskie insuliny rekombinowane.”
  • lekarza medycyny Grzegorza Szelągowicza, Biomarker Managera z firmy Roche Polska, który wygłosił wykład pt: „Biomarkery w onkologii – dziś i jutro”. W wystąpieniu poruszane były zagadnienia dotyczące rozwoju medycyny spersonalizowanej.
  • dr Bożeny Haczek, naczelnika wydziału z Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska, która przedstawiła „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wdrażające Protokół z Nagoi.”
  • mgr Aleksandry Małyskiej, doktorantki na Politechnice Łódzkiej, która przedstawiła zebranym „Społeczno-prawne uwarunkowania rozwoju biotechnologii w Polsce.” W wystąpieniu przedstawione zostały perspektywy polskiej biotechnologii w odniesieniu do norm prawnych, edukacji społeczeństwa i komunikacji społecznej.

Wystąpienia zakończyła dyskusja zebranych z prelegentami podczas, której poruszane były tematy:

  • Przeszkody i ograniczenia w realizacji projektów uruchomienia produkcji biofarmaceutyków w Polsce.
  • Komunikacja między naukowcami i przedsiębiorcami w Polsce.
  • Społeczna percepcja innowacyjnej biotechnologii, komercyjnego wykorzystania produktów modyfikowanych genetycznie i zastosowań biotechnologii w ramach gospodarki opartej na wiedzy.

Opracowała

Małgorzata Kęsik-Brodacka

Komitet Biotechnologii Polska Akademia Nauk

Instytut Biotechnologii i Antybiotyków