Niedawno ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications) opublikowało kolejny raport na temat areału upraw roślin genetycznie modyfikowanych - za rok 2017. Dane świadczą o tym, że GMO cieszy się niezmiennie wysoką popularnością wśród rolników, którzy odnoszą wymierne korzyści. W 2017 r. areał upraw roślin GM wzrósł w stosunku do 2016 r. o 3% (to w przybliżeniu 1/6 powierzchni Polski). GMO uprawiano w 24 państwach (o dwa mniej w stosunku do 2016 r. – z zestawienia wypadły Czechy i Słowacja). Wzrost powierzchni upraw w stosunku do 2016 r. spowodowany jest zwiększeniem areału roślin GM w takich państwach jak USA (o 3 proc.), Kanadzie (18), Brazylii (2), Indiach (6) czy Pakistanie (3). Zapraszamy do lektury raportu lub do przejrzenia głównych figur i infografik.

ISAAA

 

Zgodnie z zapowiedzią, 25 lipca 2018r., Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie dotyczące mutantów roślin otrzymanych metodami edycji genomów, takimi jak te wykorzystujące nukleazy TALEN czy CRISPR/Cas9, zaliczając je do GMO. Oznacza to, że nowe odmiany podlegać mają tym samym restrykcyjnym przepisom. Zachęcamy do przeczytania oświadczenia prasowego Trybunału oraz pełnego tekstu orzeczenia (link w załączonym dokumencie).

Znalezione obrazy dla zapytania europejski trybunał sprawiedliwości

 

Już teraz zapraszamy do Krakowa, gdzie w dniach 23 – 25 września 2019 r. odbędzie się 7 edycja Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH, którego organizatorami będą m.in. Komitet Biotechnologii PAN, Polska Federacja Biotechnologii oraz Targi w Krakowie.

Tematem przewodnim kongresu będzie agrobiotechnologia i medycyna spersonalizowana.
Więcej informacji na stronie: http://eurobiotech.krakow.pl/ i na ulotce w formacie pdf.
Zarezerwuj termin już dziś!
/Organizatorzy/ 
 
 
 
 
 
eurobiotech2019

Czy sąd UE (Court of Justice of the European Union) wyda decyzję zaliczając rośliny otrzymane technikami CRISPR i TALEN do akceptowanych produktów mutagenezy? Dowiemy się 25 lipca br. o 9.30, kiedy będzie wydane wstępne orzeczenie. To będzie jedna z najważnieszych decyzji dla hodowców i biologów roślin ostatnich lat. 

Oryginalna wiadomość na stronach ostatniego Nature Biotechnology: http://blogs.nature.com/tradesecrets/2018/06/14/will-the-eu-deregulate-gene-edited-plants

Szersze omówienie też tam, w dziale "correspondence": http://blogs.nature.com/tradesecrets/files/2018/06/EU_Opinion_.pdf

Scissy

 

Fundacja im. Prof. Wacława Szybalskiego wraz z Komitetem Biotechnologii PAN, w trosce o rozwój nauki polskiej  ustanowili nagrody im. Profesora, wyróżniające prace eksperymentalne wykonane w polskich laboratoriach i opublikowane w prestiżowych czasopismach.

A. Główna nagroda Komitetu Biotechnologii PAN im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą pracę młodego polskiego badacza opublikowaną w czasopiśmie międzynarodowym.

B. Mniejsza nagroda Komitetu i Redakcji kwartalnika BioTechnologia ufundowana również przez Fundację im. prof. Wacława Szybalskiego za najlepszą publikację młodego badacza polskiego w tym kwartalniku.

Kliknij aby przeczytać regulamin nagrody.

WYNIKI z roku 2013, 2014, 2015, 2016, 2017!!!

FPWS   logo bio male

Podkategorie