Warszawa/Poznań 12.12.2018r.

Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk uważa za konieczną zmianę klasyfikacji dziedzin naukowych i dyscyplin, ponieważ pominięto w nich biotechnologię. Nowa klasyfikacja miała zostać dostosowana do istniejącego wykazu OECD, na który powołuje się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Biotechnologia jest uznana przez UE jako jedna z  krytycznych technologii, niezbędna w rozwoju Gospodarki  o Obiegu Zamkniętym,  która w 80% jest zależna od rozwoju biotechnologii i  jest konieczna do zrównoważonego  rozwoju Polski. Biotechnologia to nowoczesne systemowe podejście do  lepszego i skuteczniejszego wykorzystania odnawialnych surowców, w tym ubocznych  produktów i odpadów, zapewnienia bezpieczeństwa żywności, redukcji ilości gazów cieplarnianych, zwalczania efektów zmian klimatycznych, zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i wytwarzania bioproduktów i biopochodnych.

profPiotrOleskowiczPopiellogo bio maleCorp Logo BG Bayer Cross Basic 150dpi on screen RGB

_____________________________________________________

Warszawa, 11 grudnia 2018 – W Warszawie wręczono prestiżową nagrodę naukową AgroBioTop, przyznawaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Laureatem został dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Kapituła przyznała nagrodę za opracowanie przyjaznej dla środowiska nowej technologii wytwarzania biopaliw z odpadów pochodzących z produkcji serów i jogurtów – mówi prof. dr hab. Maciej Żylicz, przewodniczący kapituły nagrody AgroBioTop.

Nagroda AgroBioTop, przyznawana od 2017 roku, honoruje młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. To coroczna indywidualna nagroda pieniężna, przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii PAN. Wysokość nagrody, fundowanej przez firmę Bayer, to 5 000 euro.

Nie cichną dyskusje na temat orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE zrównującego rośliny otrzymane nowoczesnymi metodami edycji genów z klasycznymi GMO. Ostanio Grupa Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej zaapelowała o uaktualnienia w regulacjach dot. GMO, które oparte byłyby na bieżącej wiedzy naukowej. Polecamy lekturę tego dokumentu na stronach Komisji: 

https://ec.europa.eu/info/news/commissions-chief-scientific-advisors-publish-statement-regulation-gene-editing-2018-nov-13_en lub pobranie pełnego dokumentu: https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/2018_11_gcsa_statement_gene_editing_1.pdf

 

KE

 

Ostatnio było głośno o zniknięciu astronomii jako dyscypliny naukowej w "projekcie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych". Okazało się, że i biotechnologia oberwała, gdyż jest tak multidyscyplinarna, że trudno ją zaklasyfikować. OECD sobie z tym poradziło tworząc cztery dyscypliny - biotechnologię medyczną, rolniczą, przemysłową i środowiskową, a MNiSW nie, i podłączyło biotechnologię do dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych.

Jako że podział taki będzie prawdopodobnie wpływał na funkcjonowanie wyższych uczelni oraz podział finansów w nauce wiele środowisk protestuje - w tym i biotechnolodzy. Wyrazem tego jest pismo do Ministra Gowina opracowane przez ekspertów z Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk (dostępne po kliknięciu linka). Protestuje również Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych polskich wyższych uczelni przedstawiając jeszcze obszerniejszą listę zarzutów względem projektu rozporządzenia

Z OSTANIEJ CHWILI - protesty biotechnologów przyniosły znikomy efekt: biotechnologia została uwzględniona tylko w opisach zakresu odpowiednich dyscyplin w dziedzinach nauk inżynieryjno-technicznych, nauk rolniczych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych, ale jako oddzielna dyscyplina nie występuje nigdzie (szczegóły w załączniku - kliknij tutaj). Co więcej, z opisów zakresów dyscyplin w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu biotechnologia wyparowała całkowicie. Natomiast astronomowie odnieśli sukces i mają "swoją" dyscyplinę w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, przypuszczalnie dla zrównoważenia teologii, która jest oddzielną i wielką dziedziną.

Trochę bardziej "popularno-naukowy" opis zmian z komentarzami można przeczytać np. w Gazecie Wyborczej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polscy biotechnolodzy rolniczy - pakujcie walizki!
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, występując na Forum Ekonomicznym w Krynicy, zaliczył biotechnologię rolniczą do mitologii. Mianowicie, w opinii ministra, mitem jest twierdzenie, że modyfikacje genetyczne mają na celu wzmocnienie rośliny czy uzyskanie, by była odporniejsza na niekorzystne warunki przyrody. Wg niego prace nad GMO służą jedynie temu, aby „można stosować określone typy preparatów chemicznych” (za TVP Info). Przy okazji minister zasugerował wykluczenie z dyskusji o GMO podmiotów prowadzących  działalność dochodową. A więc profesorowie-biotechnolodzy, którzy dostają pensje za swoje kompetencje w instytutach i na uczelniach też nie spełniają tego kryterium, nie wspominając już o rolnikach. To by tłumaczyło dlaczego żaden ze znanych Komitetowi Biotechnologii ekspertów do dyskusji w Krynicy o GMO nie został zaproszony. Bo i po co...

https://www.tvp.info/38820337/minister-rolnictwa-przeciw-uprawom-gmo-konsumenci-decyduja-co-chca-kupowac

To nie pierwszy anty-naukowy występ ministra - PROTESTUJEMY!

Znalezione obrazy dla zapytania mrirw

Podkategorie